Protože se pohybuji mezi lidmi, kteří mívají dosti vyhraněný názor na používání OS v PC, rozhodl jsem se sepsat, proč já používám zrovna Windows a ne jiný operační systém. Celé zamyšlení je o OS na pracovní/herní PC, nikoliv server.

Microsoft Windows (od verze 3.1 až k aktuální 7) používám již dlouhá léta. Pro mne se jedná o opravdu výborný a odladěný systém. Samozřejmě tomu neplatilo zdaleka u všech verzí. Řekněme že stabilní a hodně použitelná verze přišla v podobě Windows 2000. Do té doby byly ony modré obrazovky (aneb BSOD – Blue Screen Of Dead) na denním pořádku. Následníci verze 2000 si již výbornou stabilitu naštěstí zachovaly.

Vyzkoušel jsem si samozřejmě i řadu Linuxových distribucí, které mě docela zaujaly (hlavně Ubuntu). Obsahují skutečně výborné myšlenky, dají se skvěle upravit a jsou zcela zdarma. Pokud jsem na nich však chtěl provádět jen trochu nestandardní činnost (např. rozchodit HW akceleraci MKV videí, či jen nastavení audio výstupu do 5.1), velmi často jsem narazil na problém, který ve většině případů nelze vyřešit prostým klikáním. Může se zdát, že je to jen drobnost, která se nakonec vyřeší dle nějakého návodu na webu, jenže to pak člověk zjistí, že stále vynořují nové a nové problémy, takže celé dny nedělá nic jiného, než jen hledá jejich řešení. Veškeré nadšení z nového systému je pak pryč.

Windows 7 je systém, který sice není zdarma (pokud však studujete, většina škol dnes bývá zapojena do MSDN programu, ve kterém máte možnost získat pro domácí použití Windows zcela zdarma), nicméně za tuto počáteční investici získáte skutečné minimum problémů a maximum kompatibility. Díky jejich největší rozšířenosti mezi uživateli na nich spustíte, s nadsázkou, naprosto vše. Máte možnost výběru z obrovského množství velmi kvalitních aplikací ať placených tak těch zdarma. Rozhodně neplatí, že do Windows je třeba instalovat mraky drahých programů.

Za ta léta strávená s Windows je pak jasné, že jsem si zvykl nejen na spoustu softwaru, ale i na určitý způsob ovládání OS. Je potom jasné, že Linux je pro mne jen trápení – nejen výše zmíněné problémy, ale také nutnost si zvykat na alternativní aplikace, kterých je navíc oproti Windows jen zlomkové množství. Potom nastává moment, kdy si říkám, proč to vlastně dělám?

I přes uvedené výtky však Linux rozhodně nezatracuji, určitě si své opodstatnění najde. Jistě to však nebude v multimediálním PC. Dovedu si ho dobže představit na nějakém levnějším NetBooku s běžnou výbavou, kde není třeba zprovozňovat nic speciálního.