Když jsem začal pracovat na více počítačích (PC a laptop), setkal jsem se s problémem při používání e-mailu. Jsem totiž zvyklý pracovat v MS Outlook se synchronizací kontaktů, kalendáře a poznámek do Pocket PC. V té době jsem používal Gmail ještě přes POP3. V obou zařízeních jsem tedy měl rozdílné zprávy, což nebylo rozhodně ideální.

Dozvěděl jsem se o existenci Live Custom Domains, což jsou služby od Microsoftu (hlavně e-mail, ale i další), které je možné používat na vlastní doméně. Hlavním lákadlem těchto služeb byl pro mě Outlook Connector, což je plug-in do Outlooku, který umožňuje synchronizovat e-maily, kalendář i kontakty. Musím říct, že v praxi fungoval celkem obstojně synchronizace probíhala skoro bez problémů. Ke svému e-mailu jsem mohl tedy přistupovat jak z PC či laptopu, tak přímo z webového rozhraní, a vždy jsem měl k dispozici všechny zprávy. Občas se vyskytl problém s nějakou zdvojenou událostí v kalendáři, či kontaktu, ale to byly pouze drobné chybky.

Potom se ovšem vyskytla velice nepříjemná věc, a to zjištění, že některým lidem ode mě vůbec nechodily zprávy. Zpočátku to nebyl až takový problém, protože se jednalo pouze o ojedinělé případy, ale v poslední době se tento problém začal vyskytovat celkem dost často a především u pracovních kontaktů. Z tohoto důvodu jsem se musel začít poohlížet po konkurenci.

Rozhodl jsem se tedy vyzkoušet Google Apps, o jejichž existenci jsem věděl delší dobu a podle zkušeností uživatelů jsou všechny zprávy řádně doručovány. Google Apps nabízejí podobné služby jako Live Custom Domains (tedy e-mail, kalendář, kontakty atd.). Nemají však žádný plug-in do Outlooku (v neplacené verzi, pro placené Premium účty existuje Google Apps Sync), který by umožňoval pohodlnou synchronizaci. Zprávy je tedy nutné synchronizovat pomocí IMAPu. Na synchronizace kalendáře s Outlookem je k dispozici aplikace přímo od Googlu. Synchronizace kontaktů není Google nativně podporována, je ovšem možné použít mnoho jiných (avšak placených) aplikací jako je Gsyncit. Je tedy jasné, že Outlook connector je daleko pohodlnější a funkční , ale zase na druhou stranu, k čemu je dokonalá synchronizace, když vaše zprávy skončí většinou ve spamu, nebo jsou rovnou smazány.

Musím říct, že jsem z počátku velice skeptický. Bál jsem se hlavně práce se zprávami v Outlooku prostřednictvím IMAPu. Nicméně jsem byl docela překvapen. Vše je celkem rychlé (ne tak jako s Outlook connectorem, ale ne zase tak pomalé jak jsem předpokládal) a funguje spolehlivě. Co mě ovšem nejvíc pozitivně překvapilo, jsou všechna webová rozhraní. Ať jde o správu domény, či obsluhu e-mailu a kalendáře, je Google s ovládáním a přístupností o několik řádů před rozhraním služeb Live.

Co se týče synchronizace do Pocket PC, nabízí Google cestu pomocí jakéhosi odlehčeného Exchange serveru, kdy je možné synchronizovat poštu, kontakty a kalendář. Vše bez nutnosti instalace další aplikace, pouze skrz rozhraní ActiveSync. Díky tomu je tedy možné úplně přestat používat Outlook na PC, a tedy jen webová rozhraní, přičemž jsou všechna data stále synchronizována.

Zatím jsem s Google Apps teprve třetí den. Přesto můžu říci, že si na nový systém používání docela zvykám a začíná se mi zamlouvat. Oproti Outlook Connectoru je IMAP synchronizace sice méně pohodlné, ale zase nezávislá na platformě. Stejně tak jako webová rozhraní Live služeb, která jsou hodně nepřehledná, celkově uživatelsky nepřívětivá a pro plnou funkčnost většinou vyžadují prohlížeč Internet Explorer.

Jsem na tom podobně, během

Jsem na tom podobně, během Vánoc migruji svoje emaily pod Gmail a také omezuji Outlook a snažím se zvyknout na webové rozhraní.

Používám iPhone a přes Google Sync si lehce nastavím synchronizaci kontaktů i kalendáře což se děje automaticky na pozadí (využívá Microsoft Exchange). Předtím jsem musel synchronizovat přes kabel a iTunes neboť pokud vím Hotmail takhle nastavit nelze…

Ad. mizejí emaily: S tímto jsem se setkal a také se snažil vyřešit různým nastavením (verifikace domény, atd.) – nic nepomohlo až přechod na Gmail. U Gmailu mi to třeba přijde do SPAM složky, ale hlavně, že se to nesmaže!

Já měl hlavně problém s tím,

Já měl hlavně problém s tím, že mail nedošel adresátovi. S tím, že by mně nějaký nedošel ani ne (nebo o tom nevím).