Když jsem dostal svůj první počítač, tak jeho SW výbavou byl MS-DOS a Windows 3.1. Ač jsem se z počátku pohyboval spíše v DOSu (hlavně hrál stařičké hry), Windows mě provázely již od té doby, protože jsem je čas od času nastartoval a prohlížel si je.

S příchodem Windows 95 však došlo k velkému zlomu. Od vydání této verze jsem se ve Windows pohyboval pořád častěji a častěji. V té době jsem sice stále hrál hry, ale ty již začaly vycházet pro Windows 95, čili důvod zdržovat se v DOSu pomalu opadal.

V té době jsem neměl vůbec představu o existenci nějakých jiných operačních systémů (tedy kromě Mac OS) a tak jsem ani nic jiného nezkoušel. V čase Windows 98 jsem již začal dělat i jiné věci než jen hraní her a MS-DOS jsem již zcela opustil. Kromě toho, že systém občas spadl, jsem jinak neměl žádné problémy a byl spokojen.

Větší skok pro mě ale přišel s příchodem Windows 2000. Byl to pro mě první, jaksi odlišný systém. Neběžel na jádře Win95, ale na stabilnějších Windows NT (ty jsem nikdy nezkoušel a nepoužíval). Tento fakt s sebou přinesl pochopitelně daleko větší stabilitu, možnost používat, v té době, nový souborový systém NTFS a další možnosti, které Win98 neměly. Na druhé straně tu však byla zpětná kompatibilita, která nebyla největší. To nejen z pohledu SW, ale také ovladačů. Z těchto důvodů jsem neustále přecházel z Windows 98 na 2000 a zpět. Jedno však bylo jisté – filozofie nových Windows se mi líbila, ale kompatibilita byla pro mě, jako hráče, stále důležitá.

Potom přišly Windows XP a konečně posunuly stabilní jádro mezi širokou veřejnost. Dá se říci, že kombinovali stabilitu Windows 2000 a multimediálnost Windows 98. Je jasné, že z počátku byly také problémy s kompatibilitou a ovladači, ale vše se rychle zlepšilo. Dnes je Windows XP stále považován za nejlepší a zatím nepřekonaný OS od Microsoftu.
Právě v době, kdy na mém PC běžely Windows XP jsem se poprvé rozhodl otestovat GNU/Linux (dále jen Linux). Jeden kamarád mi ukázal svůj Mandrake (nyní Mandriva), který mě docela zaujal, a tak jsem se rozhodl ho také u sebe vyzkoušet. Bohužel velký úspěch neměl, neboť jsem narazil na problémy s nastavením rozlišení, některých ovladačů atd. Po těchto zkušenostech jsem na Linux zanevřel.

Ani po příchodu dlouho očekávaného systému Windows Vista, jsem o Linuxu nepřemýšlel. Ač pro mě Visty byly cca. rok jejich existence noční můrou. Provozoval jsem je totiž na starším HW, kde byly mírně pomalejší než XP a z počátku byly celkem velké problémy s kompatibilitou, takže jsem se opět pohyboval mezi XP a Vista. V jednom období jsem dokonce jednou týdně přeinstalovával, což bylo prostě neúnosné. Jedním z největších lákadel Windows Vista pro mě bylo rozhraní AERO, které však v té době vyžadovalo celkem výkonnou grafickou kartu a např. na notebooku jsem ho vůbec nerozjel. Po roce trápení se však situace zcela změnila. Jednak pro to, že jsem pořídil nový HW, a také kvůli tomu, že již byla vychytaná kompatibilita aplikací a začaly vycházet ovladače. Následoval rok spokojeného používání. Musím však konstatovat, že Windows Vista je asi nejrozporuplnější MS systém. Za dobu jeho existence vznikla jednak skupina lidí, která Visty nesnáší a naopak skupina, která na ně nedá dopustit. Jisté je to, že nástup Vist nebyl vůbec bezproblémový a zvýšené HW nároky si vzali svou daň. Celkově se tedy Windows Vista dá považovat za jeden z nejméně oblíbených OS Microsoftu.

Momentálně již nějaký čas funguji na Windows 7, které si nemohu vynachválit. I když se v podstatě jedná (podle některých zdrojů) jen o upravené a vylepšené Visty, já tento systém pokládám za dosti pokrokový. Na čem MS opravdu zapracoval, bylo snížení HW nároku, kdy se Sedmičky blíží nárokům Windows XP. Pro mě je však největší přínosem vylepšený panel se spuštěnými aplikacemi. Konečně je možné s jednotlivými programy hýbat, přesunout je na libovolnou pozici a dokonce nechat na panelu, i když nejsou zrovna spuštěné. Jednotlivé vlastnosti Sedmiček zde však rozepisovat nehodlám.

Sečteno, podtrženo, nejnovější systém od Microsoftu je pro mě zatím nejlepší – tedy v mých očích překonal i Windows XP, které jsem měl velice rád. Někdo je může považovat za nejlepší ještě dnes, avšak je nutné si uvědomit, že tento systém je starý skoro 10 let a vývoj jde neustále kupředu. Windows XP si dnes představuji na starších PC, či málo výkonných mini-noteboocích. Na nové stroje již jedině Windows 7.

Kromě výše uvedených verzí Windows jsem také zkoušel „exotické“ verze, které u mě však dlouho nevydržely. Jedná se např. o Windows Millenium.