Ještě donedávna jsem byl spokojen se svou Compaq klávesnicí bez potisků (známou také jako Dolbyovka). Sloužila mi naprosto skvěle a navíc jsem se na ní naučil psát všemi deseti. Potom jsem však nějaký čas psal na notebooku, jehož nízký zdvih kláves mě naprosto uchvátil. Rozhodl jsem se tedy starou Dolbyovku pověsit na hřebík a pořídit si nějakou novou klávesnici s nízkým zdvihem, které se teď tak nějak dostávají do módy. Na trhu se objevují stále nové varianty „nízkozdvihovek“.

Zprvu jsem se bohužel rozhodl špatně a koupil velice levnou Genius SlimStar 100, která se prostě nedala brát za klávesnici, jakou najdeme u notebooku. Nízký zdvih sice měla, ale vlastnosti tlačítek byly otřesné, hlučné, skoro nepoužitelné. Pak mě ale kamarád požádal, abych mu sehnal UltraX Media od Logitechu, která se mi však zdála zpočátku zbytečně drahá (ale neřešil jsem, přeci jen, já ji neplatil).

Logitech UltraX Media

Jedná se o drátovou klávesnici s nízkým zdvihem a standardním rozložením, která má několik multimediálních tlačítek (Media, Play/Pause, Mute, Favorites, E-Mail, WWW), které fungují bez dalších ovladačů, ale také se nedají bohužel nijak nastavovat (oficiálně). Cena se pohybuje do 600 Kč s DPH. Tento kousek mě zcela dostal. Oproti Geniusu se na ní psalo naprosto skvěle, tichounce, provedení kláves úžasné. Pochopil jsem, proč za ni Logitech chce takové peníze.

Logitech UltraX

Objednal jsem si ji tedy také, bohužel jsem zapomněl uvést slůvko Media, které je zde dosti podstatné. Logitech totiž vyrábí dva druhy této klávesnice. Již zmíněnou UltraX Media a dále UltraX, které se od sebe mírně designově liší. Na první pohled, bez dalšího zkoumání se klávesnice mohou zdát totožné. Teprve po bližším prozkoumání můžeme zjistit, že UltraX má užší mezerník a postrádá černé pruhy na svém jinak zcela stříbrném těle.</p>

Srovnání

V čem se však klávesnice liší zcela podstatně, jsou vlastnosti samotných tlačítek. Zatímco UltraX Media má klávesy nádherně tichounké a měkce stisknutelné, a prakticky vyvýšený mezerník, který se výborně mačká, UltraX má tlačítka o poznání tvrdší, hlasitější a tak nějak rozviklané. Mají však nižší zdvih. Zde je mezerník, jak jsem již zmínil užší a není vystouplý. Stalo se mi, že při mačkání u jeho okraje, jak jsem zvyklý, nebyl jeho stisk takový, jaký by měl být a navíc vydával podivné zvuky. Celkově působí UltraX dojmem méně masivnějším, má i menší hmotnost než její kolegyně.

Osobně mi tedy více vyhovuje UltraX Media, kterou doporučuji všem, kdo mají zájem o nízko zdvihovou klávesnici za dobrý peníz. Je to ovšem pouze subjektivní dojem, někomu může naopak více vyhovovat UltraX, kterou nyní využívá můj bratr a je naprosto spokojen.
Obě verze se připojují pomocí USB, UltraX navíc obsahuje přibalenou redukci do PS/2.
Zklamu bohužel ty, kteří se s drátovou klávesnicí prostě nespokojí. Jelikož Logitech zatím neuvedl žádnou bezdrátovou alternativu za přijatelný peníz a třeba i s více multimediálními tlačítky.

Na závěr musím prohlásit, že si již nikdy jinou klávesnici než Logitech nepořídím. Ten příplatek se zde prostě vyplatí. Nenechám se od nikoho přesvědčit, že nějaká Genius klávesnice může být kvalitní. Dokonce jsem testoval i Microsoft, který mě také nikterak neuchvátil.

Jedničkou v klávesnicích je pro mě prostě Logitech.

Chlape mas recht. Ten

Chlape mas recht. Ten Logtech UltraX Media je bezpochyby nejlepsim doplnkem pro G5ku... doporucuji vrele vsem... Jinak zapomnel si, ze Media je malinko drazsi..

Když jsem nakupoval, tak to

Když jsem nakupoval, tak to byly ceny naprosto stejné :)