Celý postup vyžaduje ROOT!

Na XDA-Developers fóru se objevil nový mód pro rozšíření prostoru interní paměti HTC Desire pomocí paměťové karty.
Z mého pohledu se prozatím jedná o nejlepší řešení.

I když Android od verze 2.2 nabízí možnost přesouvat aplikace na paměťovou kartu, stejně vždy část aplikace zůstává v interní paměti, takže volné místo stále ubývá celkem rychle. Navíc pokud se připojí telefon v režimu paměťového zařízení, tak tyto aplikace nezle spouštět.
Kromě tohoto řešení ještě existuje tzv. App2SD+, kdy je paměťová karta rozdělena na dva oddíly, z nichž druhý je vyhrazen pro aplikace a naformátován jako ext2/3/4. Systém pak většinu aplikací automaticky instaluje do tohoto prostoru. V samotném telefonu však není nikde vidět, že je tato paměť používána. Navíc i v tomto řešení se některé aplikace na kartu nenainstalují, takže interní paměť stále ubývá (i když o mnoho méně).

Data2SD pracuje podobně jako App2SD+ s tím rozdílem, že oddíl určený pro aplikace je přímo namapován na složku /data. Interní paměť telefonu pro aplikace pak není vůbec využívána. V nastavení přístroje je pak vidět skutečná volná paměť na oddílu aplikací. Jediná nevýhoda tohoto řešení je, že je velice čerstvé a tedy zatím nepodporované žádnou ROM. Instalace je tedy složitější a po upgradu ROM je třeba ji provést znovu. Počítám však s tím, že se velice brzy rozšíří a Data2SD bude podporovat většina custom ROM.

Instalační kroky jsou speciálně pro LeeDroid ROM (v aktuální verzi 2.2f).

  1. Stáhnout LeeDroid 2.2f App2SD
  2. Otevřít stažený LeeDrOiD_v2.2f_A2SD.zip soubor a jít do cesty system/etc/init.d a zde smazat soubor 40a2sd. Následně tento zip soubor uložit (např. jako LeeDrOiD_v2.2f_DATA2SD.zip).
  3. Stáhnout soubor data.zip. Rozbalit obsah (01data) nejlépe do kořene disku (u mě na D:).
  4. Příprava SD karty. Provést zálohu všech dat. Následně ji rozdělit na 2 primární oddíly FAT32. První na soubory a druhý na instalované aplikace. Návod je psán pro 1GB oddíl na aplikace. Sám jsem rozdělení prováděl pomocí GParted (z LiveCD). První oddíl jsem nastavil tak, aby zbylo 1025MB volného mista za. Následně jsem do toho místa vytvořil druhý oddíl veliky 1025MB. Oba oddíly jsou primární a formátované FAT32.
  5. Na první oddíl je nyní možné nakopírovat zpět zálohované soubory a také upravenou rom – LeeDrOiD_v2.2f_A2SD.zip.
  6. Najet do Recovery, udělt full wipe a normálně nainstalovat připravenou rom (LeeDrOiD_v2.2f_A2SD.zip). Po instalaci nechat systém najet. Zde je možné vyplnit úvodní informace a po té hned opět najet od Recovery. V této fázi je nutné připojit USB kabel (pokud tak nebylo učiněno dříve). Též je potřeba zkontrolovat, zda jsou nainstalovány v pořádku ADB ovladače telefonu (ve správci zařízení se telefon hlásí jako My HTC).
  7. Ve složce s Android SDK tools spustit příkazovou řádku (osobně mám cestu k tools uloženou v PATH, takže mohu CMD spustit kdekoliv).
  8. Nyní je nutné zadávat následující příkazy (jeden po druhém). Poznámka – v ADB Shellu je před kurzorem vždy #. Pro zadáním dalšího příkazu je nutné počkat, než se křížek opět objeví.
adb shell
mount /system
mount /data
mount /sdcard
exit
adb push d:\01data /system/etc/init.d
adb shell
chmod 755 /system/etc/init.d/01data
cd /
mount /dev/block/mmcblk0p2 /sd-ext
dd if=/dev/zero of=/sd-ext/ext2 bs=1048576
/system/xbin/busybox mke2fs -F -L userdata /sd-ext/ext2
mkdir /sd
/system/xbin/busybox mount -o loop /sd-ext/ext2 /sd
cd /data
cp -a * /sd
cd /
/system/xbin/busybox umount /sd
exit
adb reboot

Některé příkazy se provádí docela dlouho – to je v pořádku, stačí počkat. Též se objeví hláška „no left space“, která je v pořádku a není třeba se nad ní pozastavovat.

Po dalším najetí telefonu již bude mít mnohem více místa na aplikace (v mém případě 888 MB).

Nyní z nastartovaného systému je ještě možné provést speed boost příkazem:

adb shell
busybox mount -o remount,noatime,nodiratime,nodev,nosuid /mnt/asec/ext/ext2 /data
exit

Pokud bude přístroj vykazovat lagy, je možné zapnout synchronizaci:

adb shell
busybox mount -o remount,noatime,nodiratime,sync,nosuid,nodev /mnt/asec/ext/ext2 /data
exit

Po několika denním používání tento mod moc nedoporučuji. V praxi totiž často dochází k lagům a systém je celkově pomalejší, i když benchmarky říkají něco jiného → nevěřte jim.

můžu se zeptat – v závěru:

můžu se zeptat – v závěru: „Nyní z nastartovaného systému je ještě možné provést speed boost příkazem:“  – ten příkaz nebude třeba provádět pokaždé – nebo ano?

Po každém restartu je třeba

Po každém restartu je třeba příkaz zopakovat.

Bude fungovat tento postup ak

Bude fungovat tento postup ak flashnem leedroida 2.3???

Nevidím důvod, proč by

Nevidím důvod, proč by fungovat neměl.

tady se píše:

tady se píše: http://androidforum.cz/…t-t9414.html, že se mají udělat oddíly FAT32 a EXT3 a ty tu máš uvedeno FAT32 a FAT32. Jaký je tedy správný postup?

Díky

Na co to odkazuješ je jiný

Na co to odkazuješ je jiný mod – Data2ext, toto je Data2SD. Záleží na tobě, co se rozhodneš použít.
Ale jak jsem přidal na konec článku – nedoporučuji ani jeden tento mod, já se vrátil zpět k App2SD, protože je systém celkově pomalejší a hlavně laguje.

nelaguje z duvodu pomale

nelaguje z duvodu pomale karty? nekde sem celt ze se doporucuje karta class 6 a vyssi.. (prenosove rychlosti)

To asi ne, měl jsem to na

To asi ne, měl jsem to na Class10.