Včera po dlouhé době vyšel Internet Explorer ve své 9. verzi, a to včetně české lokalizace. Mé očekávání bylo celkem vysoké. Ostatní prohlížeče totiž položili laťku, ve funkcích a uživatelském prostředí, docela vysoko. Uživatelsky nejkomfortnější a nejvybavenější je z mého pohledu Opera, která ovšem v posledních verzích není příliš stabilní. Google Chrome již tak dobře vybavený není, nicméně se dá velice lehce upravit a výrazně vylepšit za pomoci rozšíření. Momentálně je to můj výchozí prohlížeč. Firefox nezmiňuji, jelikož na mě nikdy nijak nezapůsobil.

IE9 se chlubí obrovskou rychlostí vykreslování stránek, HW akcelerací přes grafickou kartu atd. Oproti IE8 je samotné GUI prohlížeče opravdu o poznání rychlejší. Předpokládal jsem však, že se vývojáři zaměří i na uživatelský komfort. Velice jsem se mýlil. Nová verze z mého pohledu nepřináší absolutně nic nového. Nastavení prohlížeče je pořád to +/- stejné známé již od IE6. Minimální možnost upravení rozložení prvků. Co mě ale nejvíce naštvalo, je to, že si IE stále nepamatuje poslední otevřené záložky a po spuštění je automaticky neobnoví. Resp. on si je pamatuje, a uživatel má možnost si je po několika kliknutích obnovit. Proč se ale toto neděje automaticky, případně proč to nelze nastavit?

Při samotném prohlížení webů nastalo další překvapení. Nejen, že se IE9 nejeví rozhodně nějak extra rychle, jak je všude proklamováno, ale navíc každou chvíli dochází k zvláštním „zásekům“. Otevřu si několik záložek, přecházím mezi nimi a najednou se na 3–6 sekund celý prohlížeč zasekne, kdy s ním nezle nic dělat. Poslední pro mne vážnější věc, je „zhnusení“ některých fontů, ke kterému dochází nejspíše z důvodu HW akcelerace grafickou kartou. Každopádně je to dost otravné.

Pro mne je tedy IE9 jednoznačně propadák. Nedokážu si představit, že bych ho mohl používat jako výchozí. Svými funkcemi na mne působí spíš jak parodie na moderní prohlížeč. A to ani neberu zřetel na výše uvedené záseky, protože ty mohou být způsobeném mým konkrétním prostředím.

Je potřeba si přiznat, že

Je potřeba si přiznat, že platforma i486 už není nejnovější a musíš i ty udělat upgrade. IE9 je naopak po dlouhem exitu Microsoftu konečně správny krok, kde je vidět změna k lepšímu. Dnes i naprosto obyčejný počítač má 8 nebo 16GB RAM, a na těchto počítačích já nemám absolutně žádný problém s IE9, rychlost je naopak fenomenální.