Google i Microsoft dnes nabízí opravdu rozsáhlou škálu různých služeb, a to hlavně pro uživatele, kteří chtějí provozovat dané služby na vlastní doméně. Jaké služby jsou ale lepší? Proč by měl uživatel spíše zvolit Microsoft Live před Googlem?

Sám jsem začal používat Live služby v podobě Live Custom Domains. Nabyl jsem ale takových zkušeností, které mě donutily přejít ke konkurenci. Důvody, proč jsem tak učinil uvádím dále. Předem upozorňuji, že se jedná zcela o subjektivní názory založené na zkušenostech používání obou výše zmíněných služeb.

Ano, Live služby jsou fajn, ale jen do té doby, než zjistíte, že existuje i konkurence. Outlook Connector je opravdu super služba na synchronizaci pošty, kalendáře a kontaktů, nicméně je nutné si uvědomit, že ne všichni uživatelé používají Outlook, ba dokonce Windows. A zde jaksi výhoda Outlook Connectoru padá. A hlavně, k čemu mi je super synchronizace pošty, když mi půl korespondence skončí ve SPAMu, nebo je úplně smazána díky obecné nedůvěře k hotmailu. Navíc webové rozhraní hotmailu je doslova odporné. Nechápu, jak se vůbec může porovnávat s Gmailem. Ten je zde o několik řádů dále. Stejně tak Google Calendar.

Jediné kde mají Live služby navrch, je Skydrive. Zde musím souhlasit, že 25GB je opravdu luxus. Ovšem zase je vše provedeno v odporném webovém rozhraní.

O Live Mesh se mi zmiňovat nechce, protože Google opravdu nemá odpověď, nicméně daleko lepší alternativa je zde DropBox. Kdo nevyzkouší, neuvěří.

Abych to tedy shrnul. Některé Live služby jsou opravdu pokrokové a zajímavé, ale většinou pouze pro konkrétní skupinu uživatelů (tedy např. uživatelé Outlooku) a také pouze tehdy, pokud jsou ochotni se smířit s tím, že některá jejich pošta prostě nebude doručena.
Kde Live služby zcela zaostávají, jsou webová rozhraní produktů. Zde to Microsoft opravdu nedořešil. Nejen, že služby mnohdy vyžadují prohlížeč Internet Explorer, ale navíc jde o uživatelsky nepřívětivé aplikace s těžkopádným ovládáním. Kromě toho jsou ještě plné reklamních bannerů. Přitom je nutné si uvědomit, že většina uživatelů používá právě tyto služby. Osobně si nedokážu představit, že bych dokázal fungovat na Live službách jen pomocí internetového prohlížeče. Naopak u Google služeb je to představa celkem příjemná.

Samozřejmě, že Google služby nejsou bez chyby. Např. jsem nepochopil, proč uživatel Google Apps nemá možnost používat svůj účet (v podobě vlastního e-mailu) stejně jako gmail účet. Tedy přihlašovat se pomocí něho k ostatním službám googlu. Nejedná se však o stěžejní funkci a doufám, že toto bude v budoucnu vyřešeno lépe.