Na XDA Developers foru se začíná rojit obrovské množství nových ROM postavených no novém Androidu 2.3.2 (Gingerbread) pro Desire. Bohužel Google ještě nevidal OTA (on the air) aktualizaci pro svůj Nexus One (totožný HW jako má Desire), což znamená, že dost věcí v těchto ROM stále nefunguje stoprocentně. Sám jsem několik ROM vyzkoušel a dle mého to na ostrý provoz prostě není. Mezi největší problémy z mého pohledu patří především:

  • Prodleva po zvednutí hovoru – Někdo volá, přijmete hovor, mluvíte, ale na druhé straně vás cca. 3 vteřiny neslyší. Pokud často zvedáte telefon, je to v praxi velice otravné a telefon se stává skoro nepoužitelným – 4 z 5 lidí neslyší Vaše představení a nemluví, protože nic neslyšeli.
  • Chybí grafické ovladače – Díky tomu např. nefunguje řádně nahrávání videa, i když existuje workaround, není to prostě optimální. Dále jsem se také setkal se zlobením přehrávání videa.
  • Další drobnější chybky – Dále se jedná o drobnější chybky, které ale jsou dohromady dost otravné. Např. pomalé nahrávání souborů přes Mass Storage, nefunkční většina navigací, nefunkční přepínání datových přenosů z taskeru atd.

Vzhledem k uvedenému nechápu, jak někdo může některou z ROMek na Gingerbreadu používat v ostrém provozu. Pevně doufám, že výše uvedené neduhy vyřeší OTA pro Nexus One.