Ant Movie Catalog (dále jen AMC) je komplexní nástroj na katalogizaci filmů. Umožňuje vytvářet rozsáhlé databáze, které lze exportovat do mnoha formátů včetně HTML. Ke každému filmu lze vložit mnoho informací přes režiséra, producenta, jazyk, titulky, hodnocení až po formát videa, velikost či počet disků.

Po spuštění programu se vám ukáže hlavní okno, které v základním nastavení zobrazuje na levé straně seznam filmů, pod nímž je vidět obrázek aktuálně zvoleného titulu.

Na pravé straně pak vše o vybraném filmu. Tituly lze třídit v základním zobrazení jen podle vámi zformátovaného názvu (lze navolit v nastavení) a ID filmu. Pokud se však přepnete na mřížkové zobrazení (F11), můžete již řadit filmy podle veškerých dostupných vlastností. Kromě třídění je možné filmy také seskupovat podle nejrůznějších vlastností (stát, jazyk, titulky, délka atd.).
AMC obsahuje i pěkné statistky na základě vyplněných vlastností. Můžete tak např. zjistit jak jsou všechny vaše filmy vlastně velké, průměrnou délku filmů, celkovou délku filmů atd. atd. Informací je tu opravdu mnoho. Navíc zde najdete také grafy. Dobrá zpráva pro méně zdatné angličtináře – program obsahuje českou lokalizaci. Sice není úplná, ale myslím, že naprosto dostačující.
Nejpodstatnější vlastnost, proč vůbec AMC používám tkví ve vkládání filmů do databáze, resp. ve shánění informací o nich. AMC totiž podporuje stahování informací o filmech z internetu a to rovnou z velkého množství serverů. Pro stahování jsou k dispozici skripty. Nechybí ani ČSFD, což potěší nejednoho Čecha či Slováka :). Samozřejmostí je i stahování obrázku k filmům. Pokud by jste však nenašli skript k vašemu oblíbenému serveru, nebo chtěli některý upravit, je tu vestavěný debuger, který je více než dobrým pomocníkem.

Za velice užitečnou vlastnost považuji možnost mít v katalogu uloženo více filmů pod jedním mediem. Stačí zadat u více filmů stejný štítek media. Další užitečnou vlastností je seznam vypůjčených filmů. AMC umožňuje vést si půjčovní knihu. Stačí když do programu vložíte jména kamarádů a pak jim jen přiřazujete půjčené filmy. Je to velice užitečné pokud často půjčujete a máte problém filmy najít.

Na závěr, bych vám chtěl předvést jak jednoduché je vložit film do katalogu.

Nejprve klikneme na tlačítko „Přidat“, nebo zmáčkneme ALT+INS. Automaticky nám kurzor skončí na políčko původní název. Vložíme jméno filmu. Ať již původní název, tak přeložený. Zde to nehraje roli. A klikneme na Získat informace nebo zmáčkneme F6.

Objeví se nám okno se skripty. Pokud máte nastaveno automatické zvolení vybraného skriptu (v mém případě ČSFD) rovnou vyskočí předvyplněná nabídka názvu filmu, což potvrdíme. Pozor, tato nabídka nemusí vyskakovat u všech skriptů!

Nyní program stahuje data ze serveru a vyskočí další nabídka, tentokrát již seznam filmů které odpovídají hledání (tato nabídka nemusí být povinná, pokud má film natolik unikátní název, že je nalezen sám). Zde vybereme námi hledaný film a pokračujeme „OK“.

Po stažení dat již vyskočí tabulka samotného filmu a stažených vlastností. Zde je možnost zaškrtat jaké vlastnosti mají být nahrány do databáze.

Po potvrzení se už zobrazí jen hlavní okno a hledaný film s vyplněnými vlastnostmi, které jsme vybrali. Potom můžete ještě vyplnit např. velikost filmu, jazyk apod.

Ant Movie Catalog je velice povedený nástroj, který mi velice pomáhá orientovat se ve své filmové sbírce. Všem ho můžu vřele doporučit.