Pohled na Acer Icona Tab A500 (dále jen Iconia) bude dost ovlivněn faktem, že to bylo mé první setkání se systémem Android 3.x Honeycomb. Nebudu se tedy striktně zaměřovat na hodnocení Iconie (samozřejmě dospěji k jejím přednostem a záporům), ale tabletů s Androidem obecně.

Android 3.x

Při prvním spuštěním tabletu mě uvítala obrazovka odemknutí se základními údaji, jak je známé z telefonů – Datum + čas a posuvník pro odemčení, který je zde řešen zajímavě – jednoduše pošoupnete prstenec na okraj zvýrazněného kruhu. Samotný launcher Androidu 3.x je klasický – tedy několik obrazovek vedle sebe, mezi kterými je možné se pohybovat. Na každou obrazovku je samozřejmě možné přidávat widgety, či zástupce programů. Co mě ale z počátku zaskočilo, a dělalo mi celkem problémy, je umístění hlavní notifikační lišty spolu s novými softwarovými tlačítky. Lišta je totiž umístěna vespod obrazovky jako je tomu např. ve Windows. Vzhledem k novým tlačítkům je to celkem logické, jelikož ty jsou viditelné v levé části lišty, a tudíž se snaží emulovat umístění hardwarových tlačítek z telefonů. Uživatelé Androidu na komunikátorech jsou však zvyklí mít lištu se všemi ukazateli a notifikacemi nahoře. Na ta tabletu jsou však tyto prvky umístěny na liště vpravo dole. Na tento stav se dá celkem rychle zvyknout, nicméně pokud střídavě používáte tablet a mobilní telefon, je s tím docela problém. Jsem velmi zvědav, jak toto bude řešeno v novém Androidu Ice Cream Sendwitch.

Ale přejděme nyní k samotnému ovládání systému. To je realizováno převážně zmíněnými tlačítky na spodní liště. Ve většině případů jsou zde k nalezení 3 tlačítka – Zpět, Domů (tedy obdoba HW tlačítek z mobilů), Přepínání spuštěných aplikací (na mobilních telefonech vyvolatelné dlouhým přidržením tlačítka Domů). Pokud aktuální aplikace má navíc dostupné menu, je zde ještě tlačítko pro přístup do tohoto menu (opět obdoba HW tlačítka menu na mobilních telefonech). Chybí zde rychlý přístup k vyhledávání, který musí být realizován vždy v aktuální aplikaci.
Kromě těchto ovládacích prvků mají ještě nativní aplikace pro Honeycomb tlačítko pro přístup k dalším volbám v pravém horním rohu obrazovky. Jeho umístění se zdá docela nelogické, nicméně při běžném používání kupodivu vůbec nevadí. Jednotlivé aplikace se spouští z přehledu, který je vyvolatelný z hlavní obrazovky, kde je odkaz umístěn opět v pravém horním roku. Oproti seznamu aplikací z Androidu 2.3 je zde možné jednoduše přepínat mezi všemi aplikacemi, a pouze těmi dodatečně nainstalovanými (ať už z Marketu, nebo ručně).
Přepínání mezi spuštěnými aplikacemi je velice snadné a rychlé. Jednak díky výše zmíněnému tlačítku na jejich přepínání, a také pro to, že se ve výpisu zobrazuje i náhled aplikace.
Pro zadávání znaků je přítomná softwarová klávesnice na které se opravdu výborně píše. Nečekal jsem, že bude možné na tabletu takto pohodlně psát – je to dáno zřejmě velikostí displeje. Klávesnice samozřejmě podporuje multitouch, takže je možné psát velká písmena držením shiftu a cvakáním písmen.

Největší problém Honeycombu je bohužel opravdu malé množství aplikací pro něj optimalizovaných. Někdo může říct, že lze přeci spouštět jakékoliv aplikace pro Android. To je sice pravda, ovšem celý komfort ovládání je pak pryč, naopak jsou takové aplikace hůře ovladatelné než na mobilním telefonu. Nativní Honeycomb aplikace jsou však opravdu luxusní. Přehledností se blíží klasickým desktopovým aplikacím, přičemž si ale zachovávají komfort dotykového ovládání. Prohlížení kontaktů, kalendáře, gmailu, či map je opravdový zážitek (můžete se přesvědčit z přiložených screenshotů).

Iconia Tab A500

Iconia má 10 palcovou úhlopříčku s celkem širokými okraji, takže tablet působí velice robustně a mohutně. Tělo je provedeno v plastu, který imituje leštěný kov. Na pohled i dotek působí velmi luxusně. Zapínací tlačítko se nachází na vrchní straně levého boku přístroje. Hned kousek vedle – na levé straně horního boku tabletu je k nalezení kolébka hlasitosti, tlačítko pro uzamčení rotace obrazovky a MicroSD konektor schovaný pod krytkou. Na pravé hraně se nachází konektor nabíjení, microUSB (pro připojení k PC) a klasický USB port pro připojení dalšího zařízení (např. klávesnice, myši či externího disku). Na spodní straně tabletu je pak nejspíše konektor dokovací stanice.
Prvním záporem Iconie je vcelku vysoká váha. 700 gramů je při používání prostě výrazně cítit. Další neduh vidím v nemožnosti dobíjet tablet přes microUSB konektor (prý je toho možné docílit nějakou utilitou, ale sám jsem to nezkoušel). Navíc napájecí kabel je velmi krátký, a k tomu má podivný konektor, který v tabletu špatně drží (možná že je to jen mým testovaným kusem), takže je nutné s ním vždy déle manipulovat, než se Iconia začne nabíjet.

Hardwarová výbava není žádným tajemstvím, tak jen připomenu, že se v Iconii nachází 1GHz dvou jádrový procesor, nVidia Tegra 250, 1GB RAM a 32GB úložného prostoru + podpora microSD. 5Mpixel zadní fotoaparát s možností záznamu 720p videosekvencí, 2Mpixel přední kamera pro videohovory. Wifi b/g/n a bluetooth jsou samozřejmostí. Bohužel u Iconie nenalezneme 3G modul. Třešničkou na dortu je již zmíněný USB host, který zatím nepatří ke standardní výbavě. Jinak se dá říci, že se na aktuální poměry jedná o celkem běžnou výbavu.

Na začátku testování byl v tabletu Android 3.1, který běhal celkem svižně. Všimnul jsem si ale zvláštního chování, pokud jsem přetočil displej do polohy na výšku. Systém byl v této poloze o dost línější než ve výchozí. V průběhu týdne ale Acer vydal OTA aktualizaci (celkem potěšila) na Android 3.2, která tento neduh odstranila. Celkově se dá říct, že je nyní tablet rychlejší. Nějakých dalších výraznějších změn jsem si nevšiml.

Při provozu se mi nepodařilo tablet nějak zahřát, jeho tělo je celou dobu používání krásně studené, a to i při hraní her (zkoušel jsem přiložené Let's Golf, Heroes of Sparta a samozřejmě Angry Birds). Překvapila mě výdrž na baterii, která při vlažném používání vydrží i 4 dny, při intenzivnějším pak nějaké 2 dny. Wifi má perfektní příjem – výhoda většího těla, takže má Iconia signál i tam, kde Nexus S již nestačí. Pokud je navíc Wifi vypnutá, baterie Iconie téměř neklesá.

Potěšilo mě, že si Iconia poradila se všemi zařízeními, které jsem jí podstrčil do USB hostu. Když jsem připojil klávesnici, ta softwarová se automaticky schovávala. Po připojení myši se objevil nafialovělý kurzor. Jako poslední jsem otestovat externí 80GB disk, který byl také rozeznán, avšak jsem byl nucen na něj přistupovat přes Total Commander pro Android RC1. Nepřišel jsem na to, jak jednoduše přistupovat na další datová úložiště (MicroSD) jinak než přes nějaký správce souborů přes složku /mnt (klasické místo sdcard bohužel okupuje část 32GB interní paměti). Ne každý uživatel se však vyzná v linuxové souborové struktuře a bude schopen na úložiště přistupovat.

Závěr

Pokud tedy vše shrnu, mohu konstatovat, že Iconia Tab A500 rozhodně není špatné zařízení, ač má pár nedostatků. Osobně bych volil raději lehčí tablet, jelikož je pro mne vysoká hmotnost překážkou. Na druhou stranu je zde USB host, který zatím není zcela běžný.

  • + Android 3.2
  • + 32GB úložného prostoru
  • + USB Host
  • + Výborný příjem WiFi
  • – Vysoká hmotnost
  • – Nenabíjí se z USB
  • – Nemá 3G modul

Další obrázky

 

tělo urcite není z platu

tělo urcite není z platu imitujici kov, nýbrž kov…